Kursk Altyazılı Full izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
6.5 IMDB Puanı 2,420 Görüntülenme

Kursk Altyazılı Full izle

Sosyetler Birliğinin dibe batmasından sonra Rus Mürettabatlarının gerçekleştirecek olduğu ilk tatbikatta batmaz diye düşündükleri ve en iyi mürettabatları kullancak olan K-141 gemisini anlatıyor. Mesleğine bağlı hmaile eşi ve bir çocuğu bulunan deniz subayı Mikhail Kelekov da bu mürettebattadır. Kursk'a binen mürettabat tatbikata başlar. Ancak bir süre sonra beklenmedik olaylar gerçekleşir ve birkaç mürettabatı kaybederler. Mikhail ve bir grup subay arka kabinde güvenli bir şekilde oturmaktadır ancak ne zamana kadar? Denizaltının durumunu öğrenen belirli ülkeler yardım teklifinde bulunsa da gurur yapan Ruslar siyasi olarak bu teklifleri geri çevirirler. Ancak hala daha denizin dibinde beklemekte olan mürettebat için zaman daralmakta ve havası azalmaktadır.

Kursk Filmi Hakkında
Kursk, 2000 yılında yaşanan dünyanın en büyük denizcilik facialarından biri olan K-141 Kursk denizaltı faciası anlatılmaktadır. Film 2018 yılı Eylül ayında vizyona girmiştir. Dram, gerilim dalında 2 saat süren yapımdır. Daha öncede Kursk faciasını anlatan yapımlar yapılmıştır. 2018 yılında çıkan bu film ise usta yönetmen ve oyuncular ile facianın acı yüzüne tanıklık ediliyor.
Kursk Filmi Konusu
Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 2000 yılında Rus donanması, ilk tatbikatını yapacaktır. Bu tatbikat için K-141 Kursk denizaltı kullanılacaktır. Asla batmayacağı düşünülen denizaltı için üst düzey yetkililer görevlendirilmiştir. Denizaltı Barents Denizine daldıktan bir süre sonra ani iki patlama meydana gelir. Patlamalarda mürettebatın birçoğu hayatını kaybeder.
Hamile eşini ve çocuğunu geride bırakarak bu tatbikata katılan deniz subayı Mikhail Kalakov ve diğer bir grup subay su geçirmez bir alana sığınmışlardır. Bu su geçirmez alanda onlara belirli bir süre yetecek su ve hava bulunmaktadır fakat devlet siyasi sebeplerden Fransa, Norveç gibi çevre ülkelerin yardımını kabul etmemektedir. Askerler içeride yaşam mücadelesi verirken, aileleri dışarıda siyasete ve politikaya karşı mücadele vermektedir.
Gerçekte Kursk Faciası
2000 yılı Ağustos ayında açılan nükleer Kursk denizaltısının yaşadığı facia hala sırlarını korumaktadır. Faciaya sebep olan patlamaların sebebi torpido yakıtının sızması olduğu düşünülmektedir. Sismologlar denizde bir patlamanın olduğunu bildirdiklerinde birçok uzman Kursk’un battığı yönünde rapor vermişlerdir. Rus genelkurmayları sırların açığa çıkmasından endişe duyduklarından dolayı yabancı devletlerin yardımlarını geri çevirdiler.
Rusya’nın o anki siyasi durumundan dolayı kriz yönetimi sağlanamamış ve gerekli tedbirler alınamamıştır. İngiliz ve Norveçli uzmanlar denizaltına 10 gün sonra ulaşabilmişlerdir. 118 mürettebat faciada hayatlarını kaybetmiştir. Batan denizaltıyı çıkarma çalışmaları 82 gün sürüp, o güne kadar görülmemiş bir operasyonla su yüzüne çıkarılmıştır.

TR Rapid, Türkçe Dublaj, 720p FRAGMAN, Türkçe Dublaj, 720p

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  The Command

  Senaryo:

  Robert Rodat, Robert Moore

  Yapım Şirketi:

  Saban Films

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?