Donnie Darko-Karanlık Yolculuk (Türkçe) 720p izle
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
8.2 IMDB Puanı 2,734 Görüntülenme

Donnie Darko-Karanlık Yolculuk (Türkçe) 720p izle

Donnie Darko ile Paralel Evren Gezintisi
Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olan proje 2001 yılında çekilmiştir. Bilim kurgu, dram ve fantastik bir filmdir. 11 Eylül olayları sebebiyle vizyon tarihi ertelenmiş bir yapımdır. Karakterimiz, uyurgezerlik sorunu yaşayan 16 yaşındaki bir gençtir. Bir gece uyanınca kendini yolun ortasında bulur. Ertesi günde aynı olayla karşılaşan aktör, tavşan kostümü giyen Frank adında bir adamın söylediği dünyanın sonunun geleceği 28 gün, 6 saat, 42 dakika ve 12 saniye sözünden etkilenerek eve döner.
Yapboz Tadında Film, Donnie Darko
Bu olaydan tavşan fobisinden dolayı etkilenen karakter bu korkusunu yenmek için olayın üzerine gider. Odasına girdiğinde, yatağının üzerinde gördüğü uçak enkazı onu dehşete düşürür. Çünkü enkaz haline gelen uçakta annesi ve kardeşi de ölmüştür. Film sağlam kurgusu ile zaman yolculuğunu farklı bir bakış açısıyla ele almış. Seyirciyi ayrıntılarla boğmadan, adeta bir puzzle çözdürür gibi olayların içine hapseden filmin, müziklerinde kullanılan coverlar da harika bir detay olarak göze çarpıyor.
Donnie Darko Filminin Ana Hatları ve Detayları
Film daha önce vizyona giren Mulholland Drive tadında olsa da izlenilmesi gereken bir projedir. İnsanı bir şizofren gibi hissettirmesi de cabası. Zamanın, her boyutta her yöne doğru genişlemesinin olduğu varsayılırsa paralel evren daha kabul edilebilir bir hal alır. Psikolojik olarak sorunlu bir genç olan Donnie, ezik yapısından ötürü gerçek hayatta yapamadığı şeyleri paralel evrendeki hayatında yaptığını görüyor. Bu kadar iyi bir projede insanı rahatsız eden ince detaylar da mevcuttur.
Filmde bütün gençlerin küfürbaz konuşarak, anne babalarına hakaret eder tarzda davranışlar sergilemesi oldukça absürt bir durum. Ayrıca gençler her şeye karşı acımasız tavırlarıyla da dikkat çekiyorlar. Aşırı yalnızlık ve her şeyden nefret hissi duyan genç neslin iyi bir model olmadığı da söylenebilir. Amerikan gençliğinin ebedi yalnızlığı edebi bir tarzda yorumlanmış.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Karanlık Yolculuk

  Senaryo:

  Richard Kelly

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?