Matrix 1 izle Türkçe Dublaj (720p)
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
8.8 IMDB Puanı 4 Yorum 4,555 Görüntülenme

Matrix 1 izle Türkçe Dublaj (720p)

İnanç, İnsan, Tanrı ve Matrix
Bilimkurgu serisinin efsanelerinden biri olan Matrix her dönemde ilgiyle takip ediliyor. Her bir sersinde, nefes kesen sahnelerle seyirciyi büyüleyen filmin, teması inanç, İsa, Tanrı ve Sokrates'tir. Hayatı ve insanı olduğu gibi kabul eden bir filmdir. İlk iki filmde, oldukça karmaşık giden olaylar son seride basite indirgenmiş. The Matrix, ilk çıktığında oldukça ses getiren bir sinema projesiydi. Gerek felsefesi gerekse aksiyon sahneleri ile hafızalarda yer edinmişti. Neo karakterinin İsa ile benzetilmesi bazı çevrelerde hoş karşılanmamıştır. Fakat film içeriği ile bu temeller üzerine çekilmiştir.
Görsel Şölen Tadında Matrix
Başarılı görsel efektleriyle, seyirciden olumlu not alan filmin serilerinde de aynı heyecan devam ediyor. Her seferinde bu defa bitti denilen yerde küllerinden doğan Neo, zafere ulaşıyor. İlk filmde, sır olarak karşımıza çıkan kavramlar ikinci seride açıklanmaya çalışılmış. İlk başlarda, tek bir film olarak çekilmesi planlanan Matrix'in, gördüğü ilgiden sonra seri şeklinde çekilmesine karar verilmiş. Böyle bir durum için hazırlığı olmayan yönetmenle, hikâyeyi genişletmek için oldukça çaba harcamışlar. Bu da bazı sahnelerin uzun olmasına sebep oldu. The Matrix Reloaded da bu durum yoğun bir şekilde kendini hissettiriyor.
Matrix 1 ve Komedi Unsurları
Her ne kadar aksiyon filmi olarak görülse de Matrix serileri, aslında içerisinde bir miktar komedi unsurlarını da barındırıyor. Neo'nun 40 kişiye tokatla vurmak çabası gibi anekdotlar seyircide bir gülme hissi uyandırıyor. Ayrıca dövüş sahneleri estetik açıdan da mükemmel görsellikte. Dini inançları zorlayan bir film olarak görülen Matrix'in, Mısır'da yasaklanması da başka bir ayrıntıdır. Matrix söylentilere göre Nuh efsanesinin günümüze çevrilmiş bir versiyonu olarak da görülür
Şaşırtıcı Karışık Basit
Matrix'in son serisi olan revoluations bir nevi Star Wars tadında olmuş. Genellikle serilerin devamı olarak çekilen filmlerde tekrar kaçınılmazdır. Bunu, 3. Matrix’de de yoğun olarak hissediyoruz. Bu film ile inançların sınırları olmadığı ve bunları sınırlı gerçeklerle bağdaştıramadığımız sonucuna ulaşılıyor. İkinci serideki hayal kırıklığının yerine, üçüncü seri oldukça etkileyici sahnelerle bezenmiş. Dövüş, savaş ve uçma efektleri tam bir görsel şölen tadında. İkinci serideki highway sahnesi, üçüncü seri içinde bir aksiyon olacağının göstergesiydi. Çok karmaşık görülmekle birlikte aslında basitlik ilkesine göre işliyor. Harika müzikleri ile hafızalarda yer edinen filmin 2020 yılında dördüncü serisinin çekileceği söyleniyor. Matrix, doğum kadar şaşırtıcı: The Matrix Reloaded, yaşam kadar karışık: The Matrix Revolutions ise ölüm kadar basit.

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Matrix

  Senaryo:

  Lilly Wachowski

  Yorumlar (4)